fbpx

Ověřené postupy pro překonání prokrastinace

V současném období jsme doslova zaplaveni širokou nabídkou a nepřeberností příležitostí, což by nás vedlo k tvrzení, že jsme mnohdy přehlceni množstvím možností. Existuje tolik aktivit, kterým bychom se mohli věnovat, že paradoxně často končíme tím, že neděláme vůbec nic. Prokrastinace, neboli tendence odkládat důležité věci na později, se stává jedním z největších nepřátel našich snů. V dnešním světě, kde na nás doléhá mnoho nároků na naši pozornost, je stále náročnější udržet si soustředění a konat v oblastech, které by nám skutečně přinesly kvalitní život. Čas je a vždy byl nejcennějším darem, kterým disponujeme, a způsob, jakým s ním naložíme, nám určuje, co ve svém životě vytvoříme, či nevytvoříme. Mít účinnou strategii pro překonání prokrastinace je klíčové, pokud se chceme prosadit i přes krátkodobé překážky a vybudovat plnohodnotný život.

Moderní život nás zahrnuje hojností možností, což může mít za následek nadměrný stres a psychickou zátěž, která nás rozptyluje a brání nám v soustředění se na důležité úkoly. Zároveň je však vždy dostatek času pro ty nejpodstatnější aspekty našeho života. Bez ohledu na to, zda hovoříme o finanční stabilitě, mezilidských vztazích či péči o své tělo, dosažení úspěchu vyžaduje nejen finanční investice, ale především investici vlastního času a úsilí. Je třeba se soustředit a věnovat své fyzické a emocionální zdroje k dosažení požadovaných výsledků.

Klíčovým krokem k porážce prokrastinace je jasné vymezení toho, čeho přesně chceme dosáhnout v jednotlivých oblastech svého života. Toto jasné určení nám dodá sílu odolat různým rozptýlením, která by nás mohla odvést od našich cílů. Tím získáváme směr a jasnou představu o tom, jak by měl náš život vypadat. Jedním z nejničivějších aspektů prokrastinace je ztráta pocitu kontroly. Není-li nám jasné, co chceme, snadno sklouzneme k přeskakování mezi různými úkoly. Kromě stanovení cílů je také důležité mít přesvědčivé důvody pro jejich dosažení. To nám dodává smysl a motivaci, které jsou klíčové pro udržení dlouhodobého soustředění.

Jednou z nejúčinnějších strategií k překonání prokrastinace je schopnost rozdělit úkoly na menší, snadno zvládnutelné části. Každý úkol, ať je jakkoliv velký, lze rozložit na drobné kroky, které můžeme splnit postupně. Když se zaměříme na zdolání úkolu typu „zdolat Mount Everest,“ může nás to rychle odradit, ale když se podíváme na zdolání sedmi menších horských úseků, působí to mnohem realističtěji. Rozdělování „velkých“ úkolů na menší části nám umožňuje získat kontrolu nad zdánlivě nepřekonatelnými situacemi a zmenšit je na naši úroveň.

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak překonat prokrastinaci, je schopnost okamžitého jednání. Když se ptáme, co můžeme udělat hned teď, abychom posunuly své cíle blíže k jejich splnění, otevíráme cestu k průlomu v mentálním bloku prokrastinace a získáváme zpět kontrolu nad situací. Jakmile uděláme první krok, ať je sebemenší, získáváme impulz pro další kroky. Není třeba čekat na dokonalé podmínky nebo dokonalou připravenost. Začněte jednat právě nyní. Často teprve po prvním kroku získáme jasnější představu o tom, co dělat dál.

Existuje mnoho strategií a dovedností, které můžeme využít k porážce prokrastinace. Nejde o to uvíznout v jednom kole či ztratit směr. Podobně jako při jakémkoli jiném učení a rozvíjení dovedností, i překonání prokrastinace vyžaduje trénink a praxi.  Nezapomínejme, že prokrastinace není nepřekonatelným stavem, a s trpělivostí a vytrvalostí můžeme získat kontrolu nad našimi činy a dosáhnout úspěchu.

Lukáš Juhász
20 let v oboru a zakladatel WebFunly s.r.o. S úzkým týmem expertů tvoří firmám kvalitní weby a konverzní a prodejní trychtýře (funnely) napříč online platformami. Přináší praktická řešení pro automatizaci online marketingu, prodeje a příjemný webdesign. Spolupracuje s klienty jako ŘSD ČR, Janské Lázně nebo Palladium. Několika "malým" klientům realizoval weby s obraty přes deset mil. Kč.

Lukáš Juhász

20 let tvořím weby, zakladatel WebFunly s.r.o.
S úzkým týmem expertů tvořím firmám weby, eshopy a konverzní či prodejní trychtýře (funnely). Přináším praktická řešení pro automatizaci online marketingu a prodeje. Spolupracuji s klienty jako ŘSD ČR, Janské Lázně a spolupracuji s malými středními, i menšími firmami. Kladu důraz na osobní přístup a baví mě spolupráce v přátelském duchu.

Chcete více klientů a méně rutiny?