fbpx

Pět nejčastějších obav při startu podnikání a jejich řešení

Každý podnikatel si někdy položil otázku, zda je na správné cestě a zda podnikání, do kterého vkládá svůj čas, peníze a energii, bude skutečně fungovat tak, jak doufá. Skutečnost je však taková, že tyto obavy a pochybnosti jsou jen součástí začátku vlastního podnikání. Jako podnikatel budete mít chvíle, kdy si nebudete jisti, zda se věci podaří. A právě v těchto chvílích je třeba umět udělat krok zpět a podívat se na situaci i na své myšlenky jinak.

Finanční nejistota, dočasné neúspěchy a běžné problémy, které vám život přináší, mohou být skličující. Většina „budoucích“ podnikatelů hodí ručník do ringu a skončí ve chvíli, kdy začne jít do tuhého. Falešně se domnívají, že nemají na to, aby uspěli, nebo že je pro ně cesta příliš náročná. Bojí se „tvrdé práce“ a zkoušek, které je třeba podstoupit, aby se dočkali úspěchu. Ze strachu to vzdávají.

Když přijde na strach, máte nakonec jenom dvě možnosti. Buď na všechno zapomenout a vrátit se do klasického zaměstnání nebo se postavit čelem všem výzvám a vzít svůj život, budoucnost a podnikání do vlastních rukou.

Zatímco volba návratu do zaměstnání může být pohodlná, přivede vás do stagnující průměrnosti. Ráno vstát, jít do práce, odpracovat 8 hodin, poslouchat šéfy a mít dovolenou na příděl. Není to špatné pro většinu lidí a je to normální živobytí.

Problém je, že pokud máte určité ambice a vysoké cíle, tušíte, že na to máte, že jste šikovní a přesto zůstanete na místě. Potom strach uhasí plamen vašich snů a zabrání dosažení vašich cílů. Vyberte si druhou možnost a s pevným odhodláním čelte strachu.

Až se dostanete na druhou stranu, budete emocionálně silnější, psychicky odolnější a ochutnáte ovoce úspěchu. Vše po čem toužíte na vás čeká za hranicemi strachu

V tomto článku se podíváme na 5 nejčastějších obav, které trápí podnikatele, a na to, jak se nad ně můžete povznést a dosáhnout života a podnikání, pro které jste byli stvořeni!

Strach z neznámého

Toto je pravděpodobně jedna z hlavních obav, které trápí podnikatele. Když se pustíte do vlastního podnikání, i když jste udělali všechny přípravy a připravili se tak, jak jste nejlépe mohli, vždycky se objeví určitá míra nejistoty. To prostě patří k tomu procesu. Je důležité si uvědomit, Vždy musíte mít na paměti. Že nelze objevovat nové země, pokud se bojíte, že ztratíte břeh z dohledu.

Je třeba mít odvahu a krok za krokem jít za svým srdcem. Líbila se mi hláška ve filmu „3 králové“ z roku 1999, ve kterém je scéna, kdy se mladý voják, který dostal strach, obrátil na seržanta majora Archieho Gatese (George Clooney) s otázkou a on na ní odvětil: „Funguje to tak, že… uděláš věc, které se k smrti bojíš, a odvahu získáš, až když ji uděláš. Ne předtím, než to uděláš.“

Ačkoli je toto tvrzení poměrně hrubé, je velmi pravdivé a platí ve všech oblastech. Pokud se obáváte, že na vytvoření úspěšného podniku nemáte dostatečné schopnosti, přesto se do toho pusťte. Pak se učte za pochodu. Je třeba mít odhodlání udělat první krok, i když nevidíte celé schodiště. Nejlepší způsob, jak překonat strach z neznámého, je věřit v sebe sama.

Musíte věřit sami sobě a tomu, čeho se snažíte dosáhnout.

Každý den se objevuje nespočet lidí, kteří doufají, že začnou podnikat a rychle a snadno vydělají peníze. Většina z nich však neuspěje a končí. Cesta k úspěchu je často vydlážděna zmařenými sny mnoha těch, kteří se pokusili, ale neuspěli. Skončili, protože si dostatečně nevěřili a nechali se ovládnout strachem. Jak řekl John Stewart Mill: „Jeden člověk s vírou se vyrovná síle devadesáti devíti lidí, kteří mají pouze zájem.“ To je pravda.

Až budete mít příště pochybnosti a obavy, zeptejte se sami sebe, proč je cítíte. Možná, že si díky svému „vedlejšáku“ vyděláváte stabilní příjem, ale obáváte se odejít ze zaměstnání kvůli jistotě, kterou vám dává. Když se sami sebe zeptáte, proč máte strach, pochopíte, že se ve skutečnosti bojíte toho, že byste skončili bez peněz, kdyby vaše podnikání neklaplo.

Teď už si ale budete moci sestavit plán opatření, jak tuto obavu překonat, například tím, že si našetříte dostatek peněz na půl roku dopředu, abyste měli finanční rezervu pro případ nečekaných komplikací. Pokud nebudete své obavy analyzovat a budete jim dovolovat, aby vás ovládaly a brzdily, váš život se zastaví a téměř ve všech případech skončíte neúspěchem. Jediným způsobem, jak dosáhnout pokroku, je pokračovat vpřed, aniž byste se báli setkání s neúspěchy na své cestě.

Strach z neúspěchu

Tento strach je dalším významným faktorem, který brzdí mnoho podnikatelů ve snaze dosáhnout svých cílů a vizí. Strach z neúspěchu má na svědomí zastavení více jedinců než jakýkoli jiný druh strachu. Obvykle se tento emocionální stres maskuje různými způsoby. Pokud se obáváte, že veškeré úsilí, které investujete, bude marné a nevyústí v žádný zisk, jedná se o strach spojený s neúspěchem. Většina lidí v této situaci uvádí, že jednoduše „nechtějí ztrácet čas na něco, co nemusí fungovat.“

Pravdou je, že nikdy nezjistíte, co by se mohlo stát, pokud se neodvážíte. Může to trvat tři dlouhé roky, než postavíte firmu, která vám bude generovat šestimístný roční příjem. Ale co je třeba zdůraznit? Pokud vám strach z neúspěchu zabrání to zkusit, nikdy se nedozvíte, jaké by to mohlo být.

Za tři roky se pravděpodobně ocitnete v situaci, kdy váš život zůstane podobný, jako je nyní. Avšak kdybyste se rozhodli jít za svými cíli a dosáhnout jich, mohli byste právě v té době být ve třídě lidí s šestimístnými příjmy. Mnoho jednotlivců se obává neúspěchu, protože mají strach, že budou v očích svých přátel a rodiny vypadat hloupě, nebo se bojí kritiky ze strany svých kolegů.

To, co ostatní o vás smýšlejí, by skutečně nemělo být vaší prioritou. Mohli byste si všimnout, že pokud se snažíte zlepšovat a realizovat věci, které ostatní neodváží, vaši přátelé a rodina mohou paradoxně být těmi největšími kritiky. Pravdou je, že když jdete vpřed, dosahujete svých cílů a děláte pokroky, můžete automaticky odhalit jejich vlastní neúspěchy.

Často se cítí ohroženi a pokusí se vás stáhnout na svou úroveň, aby zachovali status quo. Tato životní pravda je tvrdá, ale když si uvědomíte, že to, co si o vás myslí ostatní, ve skutečnosti nemá vliv na vaši vlastní cestu k úspěchu, strach z toho, že byste mohli vypadat hloupě, postupně zmizí. Jak kdysi řekl Lao-c‘: „Starej  se o to, co si myslí ostatní, a budeš navěky jejich vězněm.“

Efektivním způsobem, jak překonat strach z neúspěchu, je aktivní krok k prevenci toho, co by mohlo jít špatně. Začněte tím, že si položíte otázku: „Co by se mohlo pokazit?“ A poté naplánujte protiopatření, která můžete přijmout, abyste minimalizovali riziko selhání ve svém úsilí.

Důležitým krokem je také věnovat čas vizualizaci sebe sama, jak překonáváte překážky a dosahujete úspěchu. Tento proces vizualizace by měl být opakován denně, ideálně několikrát denně. Tímto způsobem si posílíte víru a přesvědčení, že jste schopni pokračovat vpřed a dosáhnout svých cílů.

Strach, že nejste dost dobří

Strach z neúspěchu může vzniknout z dřívějších zkušeností, kdy jsme zažili výrazný neúspěch. Mnoho jednotlivců se dostane do této situace, když v minulosti nebyli úspěšní ve škole, a to buď kvůli absenci zájmu o určité předměty, nebo kvůli nedostatečné podpoře a náklonnosti ke svým silným stránkám.

Například dívka, která má zjevný talent pro výtvarné umění a psaní, se může potýkat s problémy ve škole, zvláště pokud se jí nedaří v matematice a přírodních vědách. To v ní může vzbudit dojem, že ve svém životě není schopna uspět, přestože má veškerý potenciál stát se mimořádně úspěšnou.

Je důležité si uvědomit, že minulost nemusí určovat budoucnost. Mnoho úspěšných lidí začalo s neúspěchem ve škole, ale později našlo svou vášeň a oblast, ve které mohli excelovat. Tento druh zkušeností může sloužit jako motivace k tomu, aby se člověk zaměřil na své silné stránky a hledal příležitosti, které mu umožní rozvinout svůj potenciál.

Velmi moudrý Albert Einstein kdysi řekl: „Každý je génius. Ale když budete rybu posuzovat podle toho, jestli umí vylézt na strom, bude celý život věřit, že je hloupá.“ Smyslem tohoto výroku je, že by se člověk neměl posuzovat podle toho, jak si vedl ve škole nebo v předchozím zaměstnání. Existuje nespočet příběhů lidí, kteří mnohokrát neuspěli a nakonec uspěli nad své nejdivočejší sny, jakmile našli své pravé poslání.

Nikdy se nevzdávejte. Štěstí přeje odvážným. Při snaze o budování firmy je téměř nevyhnutelné projít určitou křivkou učení. To je prostě přirozenou součástí procesu. Během této cesty uděláte chyby, můžete najmout nesprávné lidi, investovat do nepovedených produktů a utrácet čas a peníze. To vše jsou výzvy, se kterými se setkáte, a nelze jim zcela uniknout.

Důležité je však nevzdávat se v této fázi, protože máte pocit, že nejste dostatečně dobří. Právě tím, že se postavíte těmto výzvám a poučíte se z chyb, se posunete dál a zlepšíte se. Vzdání v této chvíli by znamenalo ztrátu příležitosti pro růst a úspěch. Buďte odvážní, setrvejte a pracujte na dosažení svých cílů.

Učením a pokrokem se neustále zlepšujeme. Mnoho začátečníků často pohlíží na úspěšné podnikatele a cítí se zastrašeni. Mají tendenci předpokládat, že ti druzí jsou chytřejší, bohatší a všestrannější než oni sami. Srovnávání se s ostatními je ovšem krokem, který může vést k velké chybě a často ponechává pocit nespokojenosti.

Srovnávání sebe samých s cíli a úspěchy někoho jiného je nejen neobjektivní, ale také neproduktivní. Místo toho byste měli soustředit svou energii na to, abyste se stali nejlepší verzí sami sebe. Každý má svou vlastní cestu k úspěchu a vlastní míru, do kterého může dosáhnout. Důležité je neustále se zlepšovat a pracovat na svých vlastních cílech, aniž byste se neustále srovnávali s ostatními.

Tady je pravda. Každý začínal jako začátečník. Úspěšným se nestanete přes noc. Existuje cesta, kterou musíte projít, a projde te ji. Obávat se, že nikdy nebudete nic znamenat, znamená, že jste to vzdali ještě dříve, než jste začali. Musíte si věřit. Každý malý neúspěch, který vás na cestě potká, si zapište jako zkušenost, která vás poučí. Nemůžete extrapolovat z neúplných údajů. Čím více se toho naučíte, tím lépe se vám bude dařit.

Čím více chyb uděláte, tím více se učíte. Neúspěch není protikladem úspěchu, je to součást cesty k úspěchu. Je důležité si uvědomit, že jste dost dobří takoví, jací jste. Důležité je věřit v sebe sama a ve svůj potenciál. Chyby a neúspěchy jsou příležitostmi k růstu a zlepšení se, a nikoli důvodem k pochybnostem o svých schopnostech.

Strach, že už je pro vás pozdě, nebo že jste příliš staří

To je další velký problém. Možná jste už slyšeli věty jako: „Staré dobré časy jsou pryč“ nebo „Jsi příliš starý na to, abys začal podnikat“… Ale jsou tato tvrzení vůbec pravdivá? Samozřejmě, že ne. Zatímco některé typy podnikání mohou přijít a odejít, být podnikatelem tu zůstane a každý den existují lidé, kteří jsou stejně jako vy úspěšní. Nikdy není pozdě začít a teď je na to ten správný čas.

Nikdy nejste příliš staří na to, abyste si stanovili nové cíle a snili nové sny. Existuje mnoho inspirativních příběhů úspěchu, které nám ukazují, že věk není překážkou pro dosažení svých cílů. Stan Lee vytvořil svůj první komiksový hit ve věku 39 let. Henry Ford přišel s automobilem Model T ve svých 45 letech. Ray Croc založil McDonald’s ve věku 52 let a plukovník Sanders zahájil franšízu KFC ve svých 62 letech. Tyto příklady nám jasně ukazují, že úspěch může přijít v jakémkoli věku.

Takže neváhejte a nebojte se že jste na podnikání moc staří. Vaše sny a cíle stojí za to, abyste za nimi šli, a můžete začít pracovat na jejich dosažení ještě dnes.

„Nejlepší doba pro výsadbu stromu byla před 20 lety. Druhý nejlepší čas je teď.“ – Čínské přísloví

Omezující přesvědčení

Pátý a poslední „strach“ ve skutečnosti není strachem, ale spíše nesprávným vzorcem přesvědčení. Mnoho lidí se potýká s tím, že se sami omezují kvůli svým vlastním přesvědčením o tom, čeho jsou a čeho nejsou schopni. Toto omezení může mít kořeny v dospívání, kdy jsme formovali svá přesvědčení na základě toho, co jsme viděli, slyšeli a co nám bylo řečeno.

Ano, jste na stopě. Přesvědčení a vzory chování, které jsme přijali v dětství na základě rodinného prostředí a vlivu rodičů, mohou mít zásadní vliv na naše následující životní rozhodnutí a chování. Pokud jste vyrůstali v rodině s nadváhou a vaše rodina měla omezené povědomí o zdravém stravování a cvičení, může to ovlivnit vaše stravovací návyky a postoje k tělu.

Podobně, pokud jste vyrůstali v rodině s nízkými příjmy a slyšeli jste negativní přesvědčení o bohatství a bohatých lidech, může to ovlivnit vaši finanční filozofii a schopnost budovat bohatství. Tato přesvědčení mohou vytvářet mentální bariéry a omezovat vaše schopnosti dosáhnout úspěchu.

Překonání omezené víry v sebe sama může být náročný úkol, ale je to zcela možné. Klíčem k tomu je být si vědom svého myšlení a aktivně pracovat na jeho korekci. Jakmile si uvědomíte, že jediným omezením jste vy sami, váš život se začne měnit, a budete schopni tuto překážku překonat. Mějte na paměti, že jste hodni úspěchu!

Jste na správné cestě, když si uvědomujete, že strach může být falešným důkazem, který se jeví jako skutečný. Nejúčinnější způsob, jak překonat strach, je jednat. Analyzovat důvody, proč se cítíte tak, jak se cítíte, je užitečné pro porozumění strachu, ale k rozptýlení strachu je potřeba akce. Udělat to, čeho se nejvíce bojíte, je krokem směrem k překonání strachu.

Nikdy nedovolte, aby váš strach ovládal vaši budoucnost. Mějte dobře promyšlený plán, připravte se na nepředvídatelné události a pracujte na svém plánu, dokud nedosáhnete úspěchu. I v těch nejtemnějších chvílích, kdy se může zdát, že se svět kolem vás zhroutí a vaše obavy vás přesvědčují, že selžete, vytrvejte a pokračujte vpřed. Je důležité neztratit víru ve své schopnosti a držet se svých cílů a snů, i když se zdají být vzdálené.

Před úsvitem je vždycky největší tma. Pokračujte. Máte na to!

Lukáš Juhász
20 let v oboru a zakladatel WebFunly s.r.o. S úzkým týmem expertů tvoří firmám kvalitní weby a konverzní a prodejní trychtýře (funnely) napříč online platformami. Přináší praktická řešení pro automatizaci online marketingu, prodeje a příjemný webdesign. Spolupracuje s klienty jako ŘSD ČR, Janské Lázně nebo Palladium. Několika "malým" klientům realizoval weby s obraty přes deset mil. Kč.

Lukáš Juhász

20 let tvořím weby, zakladatel WebFunly s.r.o.
S úzkým týmem expertů tvořím firmám weby, eshopy a konverzní či prodejní trychtýře (funnely). Přináším praktická řešení pro automatizaci online marketingu a prodeje. Spolupracuji s klienty jako ŘSD ČR, Janské Lázně a spolupracuji s malými středními, i menšími firmami. Kladu důraz na osobní přístup a baví mě spolupráce v přátelském duchu.

Chcete více klientů a méně rutiny?