Dnes začnu takovým meta-fórem… „Dámy a pánové, vítejte na semináři Jak vydělat 100.000 Kč za minutu. Kolik vás je v sále? 100! Kolik jste zaplatili za vstupenku? 1000 korun. Děkuji za pozornost!“
Tento příběh mě dostal svou bizarností, ale bohužel i výstižností. Snad proto, že jsem přečetl „všechny knížky“ o penězích, podnikání a osobním rozvoji, pohybuji se v oblasti vzdělávání a řada mých klientů, který dodáváme weby, prodává různé kurzy, školení a semináře.
Za posledních 20 let jsem narazil na řadu „zaručených“ online návodů, které byli poněkud samoúčelné ve stylu… „Naučíme vás vydělávat peníze tím, že budete učit vydělávat peníze druhé lidi tím, že budou učit ostatní lidi vydělávat peníze učením o tom, jak vydělávat peníze skrz prodej návodů jak vydělávat peníze.“ A tak dál…
Situaci jsme rozebírali s kolegou, který učí lidi vydělávat i šetřit peníze. Dostává od studentů otázky jako: Jak mám získat pasivní příjem?
„Všichni se zbláznili… nic jako pasivní příjem dlouhodobě nefunguje…“ dodal kolega, „i když pronajímáš domy, musíš se o ně starat. Je důležité pracovat na pravidelných příjmech, nejsou sice pasivní, je za tím práce jako všude, ale získáš tím větší stabilitu, oproti nárazovým příjmům.“
Byl to Kiyosaki, který mě kdysi inspiroval investovat do klasických akcií. Mým cílem nebyl rychlý zisk, ale vůbec začít. Vložit do hry vlastní, byť malé peníze a přestat jen snít, číst knížky a navštěvovat semináře. Jít dál. Učit se praxí. Musím přiznat, že dokud jsem na trhu neměl vlastní peníze, nebral jsem „učivo“ zas tak vážně. To byla pro mě klíčová lekce.
Tehdy jsem investoval do akcií NWR 20 tisíc korun a ty za půldruhého roku vystoupali o +400 % na 120 tisíc korun . Jedním klikem jsem tedy skutečně vydělal 100.000 Kč za minutu. Štěstí začátečníka, pak už jsem ho zase tolik neměl.
Ztráty či zisky z akcií se mnou kupodivu nijak „nemávali“. Nikomu nedoporučuji investovat zásadní peníze do hry, které nerozumí nebo nedejbůh gamleřit. Bylo mi profíky vysvětleno, že když mám vyhrazené peníze „do hry“, tak se nějak předem smířím, že o ně můžu přijít a přestanu se bát. Je to součást hry. Říká se tomu „rizikový kapitál“, jednoduše peníze na hraní a na investiční pokusy, může to být např. 10 % vašeho investičního portfolia, nic zásadního.
Moje hlavní téma jsou weby a automatizace online podnikání. I zde jsem musel jít do hry naplno, investovat a testovat, aby se něco hnulo. Dnes je na internetu tolik příležitostí, jako akcií na burze.
Existuje tisíckrát více šancí minout cíl než uspět. Jenže, kdo nevykročí, nezíská potřebné zkušenosti a nepohne se dál, aby dokázal ty skutečné příležitosti rozpoznat a využít. Většina lidí ani netuší, kde začít. Nemají dost vytrvalosti, přeskakují z jednoho do druhého, nebo se snaží vše urvat sami a vzdají to. Mě osobně pomohlo vytrvat a držet se jedné věci, ve které jsem nejlepší.
Držím vám palce na vaší cestě!